Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Rozumiem Viac info
Pondelok, 23. júla 2018, meniny má Olga, zajtra Vladimír.
Chcete dostávať informácie o novinkách a obchodných ponukách? Zaregistrujte svoj e-mail.
OK
Úvod / Životný štýl / Voľný čas / Dievča so siedmimi menami

Dievča so siedmimi menami

Dievča so siedmimi menami

Príbeh života Hyeonseo Lee v Severnej Kórei, jej úteku a odvahe, akú v sebe ako osamelá a zraniteľná tínedžerka objavila, aby začala nový život v Číne. Vo svojej knihe spomienok Hyeonseo konštatuje, že život na úteku, bez identity a bez zmysluplnej existencie, nie je ľahší ako život v Kórei. 

Táto pútavá, hrdá a presvedčivá kniha odráža jej pozoruhodného ducha aj prekonané hrôzy minulosti a zároveň ponúka dôveryhodnú výpoveď o každodennom živote v Severnej Kórei.  


Hyeonseo Lee vyrastala v Severnej Kórei a bola jednou z milióna ľudí chytených do pasce uzavretého a nemilosrdného diktátorského režimu. Od škôlky až po nútenú službu v Socialistickom zväze mládeže v štrnástich rokoch štát kontroloval každý aspekt jej života. Keď v roku 1990 nastal hladomor a Hyeonseo  sa ocitla uprostred chaosu, hladu a represií, začala o svojom dovtedajšom pevnom presvedčení pochybovať. Je jej krajina naozaj „najlepšou na zemeguli“, ako jej vždy tvrdili? 

V roku 1997 sedemnásťročná Hyeonseo Lee ušla z vlasti do Číny. Prvé matkine slová stratenej dcére v telefóne zneli: „Nevracaj sa.“ Odveta za návrat by mala pre všetkých osudné následky. O dvanásť rokov sa vrátila na severokórejskú hranicu s odvážnou misiou nahovoriť matku a brata na odchod do Južnej Kórey, na ťažkú, nákladnú a veľmi nebezpečnú cestu. Dnes je Hyeonseo uznávanou hovorkyňou a bojovníčkou na medzinárodnej scéne. 

Hyeonseo Lee žila v Severnej Kórei až do svojho úteku v roku 1997. V roku 2008 prišla do Soulu, kde v súčasnosti žije, a nedávno dokončila štúdium na Hankukskej univerzite zahraničných štúdií.  V súčasnosti sa aktívne zúčastňuje na medzinárodných kampaniach za ľudské práva v Severnej Kórei, zaoberá sa problematikou utečencov, prednáša po celom svete vrátane OSN a mierového fóra v Osle. Jej prejav na konferencii TED (Technology, Entertainment, Design - je každoročná konferencia s heslom „myšlienky, ktoré stoja za rozšírenie“ - ideas worth spreading) v roku 2013 si zaznamenal  viac ako štyri milióny návštev a  Oprah Winfreyová ho označila za „jeden z najinšpiratívnejších prejavov na konferencii TED vôbec“.  
 
David John je spisovateľ a editor. Žil v Soule a  určitý čas strávil aj v Severnej Kórei. V roku 2012 vyšiel jeho prvý román Flight from Berlin (Let z Berlína).
   
Z anglického originálu The Girs With Seven Names (William Collins, An Imprint of  Harper Collins Publishers, London 2015) preložila Henrieta Hatalová.

Dievča so siedmimi menami vychádza na 392 stranách. Súčasťou knihy je aj 8 stranová foto príloha.  
Maloobchodná cena 13,90  €.

Tlačová správa, Ikar.sk

Komentáre (0)

Tento článok ešte nikto nekomentoval...

Pridať komentár

 E-mail: *
 Meno: *
 Titulok:
 Text:
 
 Odpíšte kód: *