Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Rozumiem Viac info
Pondelok, 23. júla 2018, meniny má Olga, zajtra Vladimír.
Chcete dostávať informácie o novinkách a obchodných ponukách? Zaregistrujte svoj e-mail.
OK
Úvod / Záhrada / Ovocná záhrada / Výživa a hnojenie ovocných stromov

Výživa a hnojenie ovocných stromov

jablkaZákladom pestovateľského úspechu okrem správneho rezu je aj to, aby sme výživou každoročne podporovali rast a rodivosť ovocných stromov. Každý ovocný druh potrebuje základné a stopové prvky.

Kedy a ako hnojiť?
Organické hnojivá, ako dobre vyzretý maštaľný hnoj a kompost, do pôdy zapracujeme raz za 4 - 5 rokov. Ovocné stromčeky potrebujú priemyselné hnojivá pravidelne. Znamená to, že okolo stromčekov, ale najmä po obvode koruny stromov, kde je najviac koreňových vláskov, každoročne v predjarnom období rozhodíme viaczložkové granulované hnojivá, ako je napr. Cererit, NPK a podobne.

Tieto hnojivá je potrebné dopĺňať listovými tekutými viaczložkovými hnojivami, ako je napr. Harmavit, Fytovit a podobne.

Ako používať listové hnojivá v záhradke?

Listové hnojivo Harmavit sa používa v 0,2 percentnej koncentrácií, to znamená, že 0,2 dl tekutého hnojiva rozmiešame v 10 litroch vody a týmto roztokom postriekame listovú plochu ovocných drevín. Postrek opakujeme 2-krát, pričom postrekovanie ukončíme do konca júna. Súčasne do postrekovača pridáme aj vhodné prípravky proti hubovým chorobám a škodcom. Každý list má prieduchy a tie dokážu rozpustené hnojivo ihneď prijať a podporiť rast, rodivosť a celkovú kondíciu stromov.

Ako používame trus z drobných hospodárskych zvierat?
Slepačí a zajačí trus je veľmi cenné hnojivo, ktoré je nenahraditeľné nielen pre zeleninárstvo, ale je vynikajúcim hnojivom pre všetky ovocné druhy.
Slepačí trus necháme jeden a viac mesiacov dobre nakvasiť a potom ho riedime v pomere 1:10 s vodou, t.j. 1 liter slepačieho trusu premiešame s 10 litrami vody a môžeme 1 - 2 krát prihnojiť všetky ovocné stromčeky. Prihnojovanie však ukončíme do konca júna. K tejto zálievke tiež pridávame 0,2 percentné listové hnojivo, napr. Harmavit.

Autorom článku je  Ing. Eduard Jakubek
www.zahradkaripresov.wz.cz


Komentáre (0)

Tento článok ešte nikto nekomentoval...

Pridať komentár

 E-mail: *
 Meno: *
 Titulok:
 Text:
 
 Odpíšte kód: *