Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Rozumiem Viac info
Pondelok, 23. júla 2018, meniny má Olga, zajtra Vladimír.
Chcete dostávať informácie o novinkách a obchodných ponukách? Zaregistrujte svoj e-mail.
OK
Úvod / Záhrada / Ovocná záhrada / Pestovanie jahôd

Pestovanie jahôd

pestovanie jehodJahody patria k obľúbenému ovociu, sú pochúťkou najmä pre deti. A preto, aby sme si ich mohli vychutnávať v čo najväčšom množstve a kvalite, mali by sme vedieť niekoľko zásad ich pestovania a starostlivosti o ne.

Kedy sa jahody vysádzajú a ako dlho ich pestujeme na jednom mieste?
Jahody najčastejšie vysádzame v auguste. Na jednom mieste ich pestujeme maximálne 3 roky. Pestovanie v ďalších rokoch prináša veľa drobných plodov, preto sa viac oplatí založiť si novú výsadbu.
Pestovanie jahôd prinesie ozajstnú radosť, ak sa na výsadbu dobre pripravíme. To znamená, že na jar vysadíme predplodinu, najlepšie skoré zemiaky, ktoré sme na jeseň dobre vyhnojili dobre vyzretým kompostom.

Ako sa jahody vysádzajú?
Jahody vysádzame na vzdialenosť 80 x 40 cm. Na  výsadbu použijeme len prvý a druhý dcérsky poplaz z materskej sadenice, ktoré si predpestujeme na záhone tak, že ak prvé poplazy vytvárajú prvé korienky, oddelíme ich od materských jahôd, vysadíme na zakorenenie na vzdialenosť 20 x 20 cm a až potom, keď vytvoria bohatú koreňovú sústavu, presádzame ich na trvalé miesto v záhradke na vyššie uvedenú vzdialenosť.

Aký význam má predpestovanie nových sadeníc?
Význam je obrovský. Tým, že prvé poplazy oddelíme od materských rastlín, tieto poplazy sa snažia vytvoriť si sami bohatú koreňovú sústavu s pevnou listovou plochou. Ak berieme nové poplazy priamo zo starých záhonov, takéto poplazy sú väčšinou slabšie zakorenené, majú slabšiu listovú plochu, pretože všetky živiny čerpali z materských jahôd, a tak v nasledujúcom roku prinášajú oveľa menšiu úrodu, ako dobre zakorenené a predpestované rastliny.

Počas zberu jahôd si všímame najmä tie trsy, na ktorých je najviac plodov. Rastliny, ktoré sú menej napadnuté hubovými chorobami a škodcami označíme a robíme tzv. pozitívny výber sadeníc. Má to veľký význam, pretože pri výbere poplazov z najlepšie rodiacich materských rastlín, získame kvalitné potomstvo s vysokou úrodou prvých plodov v nasledujúcom roku. Pri takýchto výberoch niektoré sadenice už v prvom roku po výsadbe môžu priniesť na jednej rastline aj vyše 150 plodov. No, sú aj také rastliny, na ktorých je len 5 – 10 plôdikov, takže vždy sa oplatí rastliny si predpestovať a na výsadbu používať len najlepšie poplazy z najbohatšie rodiacich trsov jahôd.

Kedy a ako prihnojiť jahody?
Jahody je najlepšie prihnojiť skoro na jar, a následne hneď po zbere úrody. Prihnojenie porastov jahôd po zbere má veľký význam pre nasledujúcu úrodu v ďalšom roku, pretože už v tomto období sa na rastlinách zakladá budúca úroda. Môžeme použiť viaczložkové hnojivá, ako sú NPK, Cererit, ale najmä špecializované hnojivá Fragarin. Vždy prihnojujeme podľa návodu, opatrne, aby sme nespálili jahodové srdiečko rastlín. Pred vyhnojením, zo starých trsov odstránime suché a škvrnitosťami napadnuté listy tak, aby sme nepoškodili jahodové srdiečko rastlín. Takto prihnojené trsy jahôd do príchodu zimy vytvoria novú, zdravú listovú plochu a vytvoria základ budúcej úrody. Súčasne odstránime z porastu nadbytočné poplazy, pretože tie zahusťujú porast a takto prehustené podliehajú hubovým chorobám a škodcom.


Ktoré choroby a škodcovia spôsobujú najväčšie škody?
Tým, že jahody sú veľmi husté, v poraste je nadbytočná vlhkosť vhodná na šírenie plesní, takže vo vlhkých a daždivých rokoch nám značná časť plodov splesnivie. Súčasne jahody poškodzuje najmä kvetovka jahodová, ktorá už počas kvitnutia škodí kvetom a namiesto plodov na kvetoch vidíme len čierne poškodené miesta. Skrúcanie trsov nám spôsobuje roztočík jahodový. Fialová škvrnitosť lisov sa prejavuje na listoch bielo –fialovými škvrnami.

Najdôležitejšou ochranou proti chorobám a škodcom je vždy výber najlepších rastlín odolnejších voči týmto chorobám. Tiež platí, že jahody sadíme riedko. Pred kvitnutím postriekame napr. Decisom alebo použijeme Zolone EC, prípadne niektorý ďalší insekticídny prípravok. Hubové choroby, najmä plesne obmedzujeme napr. Ridomilom, Kuprikolom a pod.

Autorom článku je Ing. Eduard Jakubek
www.zahradkaripresov.wz.cz


  • Mohlo by vás zaujímať:

Komentáre (0)

Tento článok ešte nikto nekomentoval...

Pridať komentár

 E-mail: *
 Meno: *
 Titulok:
 Text:
 
 Odpíšte kód: *