Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Rozumiem Viac info
Pondelok, 23. júla 2018, meniny má Olga, zajtra Vladimír.
Chcete dostávať informácie o novinkách a obchodných ponukách? Zaregistrujte svoj e-mail.
OK
Úvod / Záhrada / Ovocná záhrada / Ostružina černicová – černica

Ostružina černicová – černica

ostruzina-cernicovaOstružina černicová patrí medzi obľúbené drobné ovocie. Vyžaduje hlinité a hlinito-piesočnaté pôdy, dobre zásobené humusom a živinami. Je pomerne náročná na klimatické podmienky. Niektoré odrody ako napríklad Thornfree sú citlivé na vymŕzanie a poškodzujú ich už mrazy od –15°C. Na mráz odolnejšia je vzpriamene rastúca staršia odroda Wilsonova skorá, s veľmi chutnými plodmi.

Postup pri vysadzovaní
Pôdu pred výsadbou dôkladne pripravíme. Popínavé černice vysádzame najčastejšie k oporným konštrukciám tak, aby nám v záhradke nezaberali veľa miesta. Sadíme ich na vzdialenosť 1,5 - 2 m.

Pred sadením do pôdy nedávame čerstvý maštaľný hnoj, ale môžeme použiť dobre vyzretý kompost premiešaný s rašelinou. Lepšiu koreňovú sústavu nám podporia ekologické hnojivá, napr. Symbivit, ktorý dávame pri výsadbe pod koreňovú sústavu rastlín. Tým získame lepšie zakoreňovanie rastlín a viac korienkov a rýchlejší rast.

Starostlivosť o černice
Černice nám prinášajú úrodu na jednoročných výhonkoch, ktoré nám vyrástli v minulom roku. Pri popínavých odrodách, ako je odroda Thornfree sú tieto výhonky veľmi dlhé, preto je potrebné ich upraviť na primeranú dĺžku, čiže rodiace výhonky v predjarnom období po uplynutí mrazov skrátime o 1/3 ich dĺžky a súčasne upravíme aj bočné prírastky o 1/3 - 1/4 dĺžky. Týmto skrátením podporíme tvorbu letorastov, ktoré nám prinášajú väčšie a dobre vyfarbené plody. Súčasne ponechané jednoročné výhonky vyväzujeme k drôtenej jednoduchej konštrukcií tak, aby po vyrášení mali výhonky dostatok svetla a miesto pre tvorbu plodov. Kvalitné sladké plody získame len tam, kde je dostatok svetla a slnka. Na zatienených miestach a prehustených kríkoch sú plody nielen menšie, menej cukornaté, ale sú viac náchylné na plesne a podliehajú hnilobám.

Černice ako aj maliny rodia na jednoročnom dreve, preto vyrodené dvojročné výhonky, ktoré priniesli úrodu v minulom roku, vždy odstraňujeme, pretože sú miestom, kde sa ukrývajú hubové choroby a rôzni škodcovia. Po tomto presvetľovacom reze ich postriekame proti prezimujúcim chorobám a škodcom. V zimných mesiacoch môžeme použiť 5 % Sulku, ktorou v záhradke postriekame nielen černice, ale všetky ovocné stromy.

Rozmnožovanie černíc
Černice sa veľmi ľahko vegetatívne rozmnožujú. Môžeme ich ľahko získať koreňovými odrezkami, bylinnými odrezkami alebo jednoduchým potápaním. Dlhé letorasty a ich konce ,ohýbaním sa k pôde, už v jeseni zakoreňujú okolo pôvodných kríkov a takýmto spôsobom vytvárajú nové kríky a postupne zaberajú väčšiu časť záhradky. Novozakorenené časti černíc vykopeme a presadíme  na vhodné miesto tak, aby nám nezatieňovali ďalšie pestované druhy.

Počas vegetácie černice získame odrezkami tak, že tohtoročné letorasty upravíme. Spodný rez urobíme tesne pod púčikom, odstránime list a vrchný rez nad púčikom a súčasne listy o 1/3 skrátime. Takto upravené asi 10 cm odrezky zapichávame do substrátu pripraveného zo zmesi: rašelina: piesok : parenisková zemina, ktoré spolu zmiešame  v pomere 1:1:1. Odrezky lepšie zakorenia, ak ich zakryjeme fóliou alebo pareniskovými oknami. Pravidelne ich polievame a vetráme.
Po zakorenení ich dávame do črepníkoch, aby nám do jesene dobre zakorenili a boli vhodné na výsadbu.
Na jar černice prihnojujeme, najlepšie viaczložkovými priemyselnými hnojivami. Veľmi osvedčené je dodávanie tekutých hnojív priamo na list, môžeme použiť, napr. tekuté hnojivá: Harmavit, Fytovit, Mikrolu a ďalšie.

Autorom článku je Ing. Eduard Jakubek
www.zahradkaripresov.wz.cz


Komentáre (0)

Tento článok ešte nikto nekomentoval...

Pridať komentár

 E-mail: *
 Meno: *
 Titulok:
 Text:
 
 Odpíšte kód: *