Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Rozumiem Viac info
Streda, 25. apríla 2018, meniny má Marek, zajtra Jaroslava.
Chcete dostávať informácie o novinkách a obchodných ponukách? Zaregistrujte svoj e-mail.
OK
Úvod / Záhrada / Okrasná záhrada / Trávnik - jarná starostlivosť

Trávnik - jarná starostlivosť

travnikZima sa pomaly končí a nastal čas, kedy by sme sa mali venovať viac pozornosti a starostlivosti našej záhrade. Je to práve trávnik, ktorý v záhrade tvorí podstatnú časť zelenej plochy, a tak ako iné rastliny aj on vyžaduje na jar našu pozornosť.

Kedy je správny čas?
Keď sú ranné či večerné mrazíky už len zriedkavou spomienkou na končiacu sa zimu a pôda nášho trávnika je dostatočne suchá, nastal čas začať s jarným upratovaním. Oceľové hrable najlepšie poslúžia pri odstránení organických a iných nečistôt z trávnika. Čím hustejšie hrable zvolíme, tým viac nečistôt odstránime.


V jari sa na trávniku často stretneme s takzvanou snežnou plesňou – plochy pokryté bielym povlakom. Ak máme šťastie a zasiahnutá je iba malá plocha trávnika, pleseň odstránime vyhrabaním a necháme prírodu, nech si poradí sama.
Pokiaľ je zasiahnutá podstatná časť trávnika, či plochy väčšie ako ojedinelé fliačky musíme pristúpiť k postreku. Holé plochy potom prekypríme a znovu osejeme.

Slnko, vzduch, živiny
Na jar trávnik potrebuje hlavne slnečné lúče a dostatočný prísun vzduchu. Najlepšie, čo preňho v tomto období môžeme urobiť je jeho prevzdušnenie. Bez tohto kroku sa zaobídu iba ľahké piesčité pôdy, pri pôdach ťažších s výrazným podielom ílu používame rýľovacie vidly na prepichávanie pôdy do hĺbky 10 až 15 centimetrov. Je nutné poznamenať, že použitie vidiel nie je celkom ideálnym riešením, nakoľko diery vznikajú utláčaním zeminy. Oveľa lepšie je použiť špecializované prevzdušňovacie nástroje, ktoré do pôdy vyrezávajú valcovité otvory. V oboch prípadoch vzniknuté otvory presypeme pieskom – pri vlhkejších pôdach. Ak pôda nášho trávnika nie je príliš vlhká a je nedostatočne kvalitná, môžeme namiesto piesku použiť preosiaty kompost alebo rašelinu s prímesou kremičitého piesku.

Hnojenie trávnika
Keď je trávnik dostatočne prevzdušnený a vyčistený, aplikujeme jarné hnojenie trávnika. Používame dusíkaté hnojivá s kyslou reakciu (napríklad liadok amónny), hnojivo aplikujeme postrekom, aby sme zabezpečili rovnomerné prehnojenie. V priebehu roka potom trávnik prihnojujeme približne raz mesačne hnojivom na trávniky. Mnohé hnojivá majú aj herbicídny účinok.
Nezabudnime skontrolovať miesta, kam sa pri kosení nedostaneme kosačkou a upraviť okraje trávnika vysypaním mulčovaciou kôrou alebo kameňom.

trávnik na jarObnova toho, čo zima zničila
Vymrznuté, vypálené, vyhnité či zrednuté plochy nerobia náš trávnik krajším. Ak ich pri jarnej údržbe objavíme, je potrebné tieto miesta dosiať ako pri zakladaní nového trávnika. Pri tom dbáme na to, aby sme použili trávnu zmes čo najpodobnejšiu tej pôvodnej, iba tak je výsledok uspokojujúci.

Zbavme sa škodcov

V jari sa okrem porastu trávy prebúdzajú aj rastliny, ktoré v našom trávniku nie sú dvakrát vítané. Sú to napríklad žihľava, púpava, chren a iné neželané ozdoby. Na malých plochách sa ich zbavíme mechanicky vypichovaním, čím narušíme ich koreňovú sústavu. Pri veľkých plochách sa nevyhneme použitiu herbicídov.

Oddych...
Zdá sa, že pre náš trávnik sme teraz spravili všetko čo sa dalo a ostáva nám zopár dní, kým sa trávnik spamätá a zobudí sa zo zimného spánku. Tieto dni môžeme využiť na prípravu kosačky, výmenu oleja či brúsenie noža, aby sme mohli približne o dva týždne, keď to počasie dopraje, začať s pravidelným kosením.

Autor: redakciaKomentáre (0)

Tento článok ešte nikto nekomentoval...

Pridať komentár

 E-mail: *
 Meno: *
 Titulok:
 Text:
 
 Odpíšte kód: *