Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Rozumiem Viac info
Pondelok, 23. júla 2018, meniny má Olga, zajtra Vladimír.
Chcete dostávať informácie o novinkách a obchodných ponukách? Zaregistrujte svoj e-mail.
OK
Úvod / Záhrada / Bylinkový špeciál / Mäta pieporná

Mäta pieporná

Mäta piepornáTrápi vás upchatý nos, kŕče či nafúknuté brucho? Chcete potlačiť stres a zbaviť sa napätia? Mäta pieporná bude vašim lekárom. Skúste si ju vypestovať sami. Bude sa hodiť aj do letných nápojov.

Mäta je jednou z najstarších liečivých vytrvalých byliniek, ktorá bola známa už za čias Egypťanov. Jej využitie nie je však len v liečiteľstve, ale aj v kozmetike a kuchyni. Je známych asi 15 druhov mäty, ktoré majú rovnaké alebo podobné účinky na naše telo.
U nás je najčastejšou mäta vodná, kučeravá, klasnatá alebo práve mäta pieporná, ktorá je najznámejším a najrozšírenejším druhom mäty. Je najčastejšie používaná v podobe čaju, ktorý má ľúbeznú vôňu aj chuť a zároveň má skvelé účinky na náš organizmus. Dorastá do výšky až 75 cm, jej listy sú kopijovité, špicaté, vajcovité s 10 mm stopkou a majú výraznú aromatickú chuť a vôňu. Pýši sa chlpatou stonkou a ružovo-fialovými kvetmi.

Využitie v kuchyni

V letných parných dňoch sa vám bude určite hodiť osviežujúci nápoj mojito, v ktorom nesmie mäta v žiadnom prípade chýbať. Ďalej ju môžete pridávať do múčnikov, pečeného a grilovaného mäsa a rýb, omáčok, zeleniny, ryže, bylinkového masla alebo šalátov, vďaka jej aromatickosti dodáte pokrmom ten správny šmrnc. V neposlednom rade ju nájdeme aj v likéroch, cukríkoch či čokoládových náplniach. Pridaním mätového sirupu do čaju môžete prispieť na liečbu prechladnutia alebo mu dokonca predísť.

Ako si mätu piepornú vypestovať doma

Na pestovanie voľte radšej sadeničky, pretože zo semien sa vám pravdepodobne mätu vypestovať nepodarí. Sadenice môžete získať aj z odrezkov, tie nechajte vo vode zakoreniť. Ak nemáte k dispozícii rastlinku na odrezky, dajú sa sadenice ľahko kúpiť. Pre výsadbu je najvhodnejším obdobím jar, vysádzame na slnečné miesto, do vlhkej pôdy. Dobré je mätu pestovať vedľa žihľavy, pretože tak bude produkovať viac éterických olejov; pozor si dávajte na harmanček, s tým sa nemá rada. Mätu vysaďte na chránené miesto, zle totiž znáša sucho a chlad. Pestovať sa dá až 5 rokov, dôležitá je však pravidelná zálievka.

Kedy zberať

Zbierať môžete vňať aj listy, vňať zbierajte ešte pred kvitnutím a sušte v tenkých vrstvách v tieni. Listy môžete zbierať po celé leto, sušenie je obdobné ako u vňate, ak však chcete použiť umelé teplo, neprekračujte teplotu 35 ° C.

Ako správne mätu skladovať

Čerstvú mätu spotrebujte čo najskôr, inak vám zvädne. Sušenú uchovávajte v dobre uzatvárateľných nádobách, na suchom a tmavom mieste, listy môžete aj zamraziť či konzervovať v oleji a octe. Mätu skladujte maximálne 1 rok.

Liečivé účinky

Upchatý nos, tráviace ťažkosti, plynatosť alebo črevné kŕče, na všetky tieto problémy je mäta to pravé. Vie osviežiť dych a vo forme čaju či oleja dokáže dokonca upokojiť napríklad morskú chorobu a nevoľnosť. Mentol, ktorý je obsiahnutý v mäte, má priaznivé účinky na trávenie, pretože dokáže stimulovať odtok žalúdočných štiav, tým zároveň tlmí prekyslenie žalúdka a pálenie záhy. Mätový olej má chladivé účinky, ktoré utišujú bolesti, ak máte teda bolesti svalov či nervov, vtierajte ho do kože.

V podobe čaju je pre vás vhodný pri nechutenstve a poruchách trávenia. Prináša celkovú úľavu po jedle, obzvlášť pri nafúknutom bruchu. Keďže pôsobí dezinfekčne, je vhodný hlavne pri chrípke či prechladnutí a iných chorobách, ktoré postihujú dýchacie cesty. Pri bolestiach v krku môžete použiť ako kloktadlo nálev. Inhaláciou mätového nálevu potlačíte stres, pocit napätia, bolesti hlavy a nespavosť. Na poranenie kože je dobré ho pre rýchlejšie hojenie použiť ako obklad. V čajových zmesiach môžete mätu piť bez obmedzenia, pokiaľ ju však pijete samotnú, urobte si po každých 10 dňoch užívania sedemdňovú prestávku.


Autor článku: Ing. Michal Trúnek

www.pestovani.in
www.semena-osiva.sk


Komentáre (0)

Tento článok ešte nikto nekomentoval...

Pridať komentár

 E-mail: *
 Meno: *
 Titulok:
 Text:
 
 Odpíšte kód: *