Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Rozumiem Viac info
Pondelok, 23. júla 2018, meniny má Olga, zajtra Vladimír.
Chcete dostávať informácie o novinkách a obchodných ponukách? Zaregistrujte svoj e-mail.
OK
Úvod / Záhrada

ZÁHRADA, kvety, bylinky, ovocie, pestovanie

Materina dúška

Materina dúškaAj bez veľkej záhrady si môžete vypestovať liečivku pomáhajúcu na mnoho neduhov. Odvarom zmiernite bolesti po bodnutí hmyzom, reumatizmus aj suchý kašeľ, čaj zas pomôže na pokojný spánok.

Je to vytrvalá, plazivá, aromatická bylinka dorastajúca do výšky maximálne 30 cm, má široko vajcovité a krátko stopkaté listy. Od mája do augusta žiari materina dúška fialovými až ružovými farbami kvetov, jej plody sú štyri vajcovité tvrdky. Býva často zamieňaná s tymiánom, ktorý patrí do rovnakej rodiny, v kuchyni majú podobné použitie.

celý článok

Rumanček kamilkový

Rumanček kamilkovýAk sa vám zle hoja jazvy, oči máte každú chvíľu plné jačmenných zŕn a trpíte na zápaly a koliky, stavte na rumanček, ktorý je známi taktiež pod ľudovým názvom „harmanček“. Využíva sa vo forme čaju, kúpeľa, kloktadla, obkladov či masti.

Ako rumanček správne pestovať?

Najlepšie sa mu darí na teplejších miestach chránených pred vetrom, ale dokáže sa prispôsobiť rôznym klimatickým podmienkam. Harmanček nemá príliš v láske preschnutú, premočenú, piesčitú, kamenistú či príliš kyslú pôdu, naopak dariť sa mu bude v ľahších vápenatých pôdach, kde bude mať dostatok humusu. Vysievať môžete buď na jeseň, alebo na jar.

celý článok

Nechtík lekársky

Nechtík lekárskySvoje "meno" nemá len tak pre nič za nič. Je to liečivka, ktorá stimuluje činnosť žlčníka, uľavuje žalúdku, zbavuje telo kvasiniek a plesní. Poradíme, ako a kedy ho zbierať, aby vám pomohol.

Táto liečivá bylina sa pestuje ako letnička na záhonoch, dorastá do výšky asi 70 až 80 cm. Kvety sú žlté alebo oranžové, korene vretenovité, listy sú až 12 cm dlhé, chlpaté a na dotyk lepkavé. Plody sú malé a člnkovito článkované, kvitnúť ju môžeme vidieť v období od júna do septembra.

celý článok

Mäta pieporná

Mäta piepornáTrápi vás upchatý nos, kŕče či nafúknuté brucho? Chcete potlačiť stres a zbaviť sa napätia? Mäta pieporná bude vašim lekárom. Skúste si ju vypestovať sami. Bude sa hodiť aj do letných nápojov.

Mäta je jednou z najstarších liečivých vytrvalých byliniek, ktorá bola známa už za čias Egypťanov. Jej využitie nie je však len v liečiteľstve, ale aj v kozmetike a kuchyni. Je známych asi 15 druhov mäty, ktoré majú rovnaké alebo podobné účinky na naše telo.
U nás je najčastejšou mäta vodná, kučeravá, klasnatá alebo práve mäta pieporná, ktorá je najznámejším a najrozšírenejším druhom mäty. Je najčastejšie používaná v podobe čaju, ktorý má ľúbeznú vôňu aj chuť a zároveň má skvelé účinky na náš organizmus. Dorastá do výšky až 75 cm, jej listy sú kopijovité, špicaté, vajcovité s 10 mm stopkou a majú výraznú aromatickú chuť a vôňu. Pýši sa chlpatou stonkou a ružovo-fialovými kvetmi.

celý článok

Výživa a hnojenie ovocných stromov

jablkaZákladom pestovateľského úspechu okrem správneho rezu je aj to, aby sme výživou každoročne podporovali rast a rodivosť ovocných stromov. Každý ovocný druh potrebuje základné a stopové prvky.

Kedy a ako hnojiť?
Organické hnojivá, ako dobre vyzretý maštaľný hnoj a kompost, do pôdy zapracujeme raz za 4 - 5 rokov. Ovocné stromčeky potrebujú priemyselné hnojivá pravidelne. Znamená to, že okolo stromčekov, ale najmä po obvode koruny stromov, kde je najviac koreňových vláskov, každoročne v predjarnom období rozhodíme viaczložkové granulované hnojivá, ako je napr. Cererit, NPK a podobne.

celý článok

Choroby a škodcovia ovocných stromov

hruskaPočas vegetácie spôsobuje značné problémy výskyt rôznych druhov chorôb a škodcov. Najlepšia ochrana stromov spočíva v dôkladnej starostlivosti. Tá v sebe okrem iného zahŕňa aj postrekovanie.

Ako a kedy začať s postrekom?
Po dobrej výžive a správnom reze je dobré postriekať ovocné stromčeky proti chorobám a škodcom. Veľmi dôležitým je najmä zimný postrek ovocných stromov, a to 5 percentnou Sulkou. Postup je taký, že 0,5 litra prípravku rozmiešame s 10 litrami vody a dôkladne počas zimných mesiacov, december až marec, postriekame všetky ovocné stromy. Takýmto postrekom obmedzíme výskyt hubových chorôb a škodcov. Súčasne pred postrekom pozbierame suché mumifikované plody a spálime ich, pretože sú vhodným prostredím pre výskyt rôznych druhov chorôb a škodcov. Tento zimný postrek je veľmi účinný a má najmä preventívne účinky.

celý článok

Príprava vrúbľov na štepenie

konarikPočas zimných mesiacov často študujeme literatúru a rozmýšľame, čo by sme na jar v ovocnej časti záhradky zmenili, ktorú odrodu by sme preštepili a pod. Jednou, z takýchto zaujímavých vecí, je pre nás záhradkárov aj príprava vrúbľov na štepenie a ich uloženie počas zimných mesiacov.

Odberu vrúbľov, ale najmä ich uskladneniu venujeme najväčšiu pozornosť, pretože často krát sme veľmi sklamaní, keď po zaštepení máme veľmi nízku ujateľnosť, najmä pri preštepovaní kôstkovín, ako sú čerešne, višne, marhule, ale aj iné ovocné dreviny. Pri neskoro odobratých vrúbľoch je ujateľnosť veľmi nízka, pretože po naštepení vrúble síce vytvoria malé lístočky, ale tie čoskoro zaschnú.

celý článok

Pestovanie jahôd

pestovanie jehodJahody patria k obľúbenému ovociu, sú pochúťkou najmä pre deti. A preto, aby sme si ich mohli vychutnávať v čo najväčšom množstve a kvalite, mali by sme vedieť niekoľko zásad ich pestovania a starostlivosti o ne.

Kedy sa jahody vysádzajú a ako dlho ich pestujeme na jednom mieste?
Jahody najčastejšie vysádzame v auguste. Na jednom mieste ich pestujeme maximálne 3 roky. Pestovanie v ďalších rokoch prináša veľa drobných plodov, preto sa viac oplatí založiť si novú výsadbu.
Pestovanie jahôd prinesie ozajstnú radosť, ak sa na výsadbu dobre pripravíme. To znamená, že na jar vysadíme predplodinu, najlepšie skoré zemiaky, ktoré sme na jeseň dobre vyhnojili dobre vyzretým kompostom.

celý článok

Rez jabloní a hrušiek

rez ovocných stromovRezom ovocných stromov veľmi ovplyvňujeme ich rodivosť. Tým, že sme v predchádzajúcich rokoch nesprávnym rezom, t. j. skracovaním jednoročných výhonkov o jednu tretinu skrátili koncové prírastky, vytvorili sa na koncoch ovocných stromov ešte väčšie rozvetvenia. Získali sme tzv. „metlu“ s bohatým rozkonárením, pričom na týchto výhonkoch nemáme kvetné púčiky, len listové, takže tieto výhonky nerodia.

Ak by sme takýto rez opakovali každý rok, získali by sme stromy, ktoré by tvorili rok čo rok stále viac výhonkov bez rodivosti. Nesprávny rez výhonkov, t. j. skracovanie, prináša len tvorbu ďalších výhonkov bez plodnosti.

Týmto, tzv. skracovaním koncových prírastkov, vytvárame a zahusťujeme koruny stromov, pričom sme sa snažili znížiť dosiahnutú výšku výhonkov a konárov.

celý článok

Ostružina černicová – černica

ostruzina-cernicovaOstružina černicová patrí medzi obľúbené drobné ovocie. Vyžaduje hlinité a hlinito-piesočnaté pôdy, dobre zásobené humusom a živinami. Je pomerne náročná na klimatické podmienky. Niektoré odrody ako napríklad Thornfree sú citlivé na vymŕzanie a poškodzujú ich už mrazy od –15°C. Na mráz odolnejšia je vzpriamene rastúca staršia odroda Wilsonova skorá, s veľmi chutnými plodmi.

Postup pri vysadzovaní
Pôdu pred výsadbou dôkladne pripravíme. Popínavé černice vysádzame najčastejšie k oporným konštrukciám tak, aby nám v záhradke nezaberali veľa miesta. Sadíme ich na vzdialenosť 1,5 - 2 m.

celý článok
<< 1 2 3 >>