Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Rozumiem Viac info
Pondelok, 23. júla 2018, meniny má Olga, zajtra Vladimír.
Chcete dostávať informácie o novinkách a obchodných ponukách? Zaregistrujte svoj e-mail.
OK
Úvod / Stavba / Kúrenie / Tepelné výmenníky, ktoré naozaj fungujú

Tepelné výmenníky, ktoré naozaj fungujú

kurenie-kozubomSnaha o ekonomické vykurovanie domácností motivuje ľudí nájsť čo najlepší spôsob a maximálne využiť aj potenciál kozubov. V tejto snahe nezaostávajú ani výrobcovia a ponúkajú viac či menej dobré riešenia.

Tepelné výmenníky, vodné systémy využívajúce teplo, ktoré uniká do komína nemajú u odbornej verejnosti najlepšiu povesť. Naštrbenú reputáciu vo všetkých smeroch napravia konštrukčne jedinečné výmenníky Mijori.

Niekoľko naozaj dobrých dôvodov prečo použiť výmenník:Rozsah vykurovania

Klasickým kozubom si dokážeme vykúriť približne polovicu domu. Navyše sa začali využívať aj teplovzdušné rozvody, ktoré nám dokážu zvýšiť rozsah vykurovania kozubom. Ale najmä pri nútenej cirkulácii narastá hlučnosť a zvýšeným prúdením vzduchu aj prašnosť.
Ďalšou nevýhodou teplovzdušných rozvodov je aj pomerne problematická regulácia teplôt v jednotlivých miestnostiach. A na rozdiel od použitia tepelných výmenníkov, nám takéto vykurovanie nerieši ohrev teplej úžitkovej vody a nezvyšuje nám účinnosť horenia v kozube a tým pádom efektívnosť celého vykurovania. 

Účinnosť vykurovania

Tepelné straty vznikajúce pri horení  rozdeľujeme na 3 časti:

1. Komínová strata – je závislá na teplote spalín, ktoré odchádzajú von komínom. Táto strata je u kozubových vložiek vysoká, teplota spalín niekedy dosahuje až viac než 500 °C – v závislosti od typu vložky.

2. Strata  nespálením plynných častí – táto strata vzniká pri úniku nespálených horľavých plynov uvoľňovaných z dreva von komínom. Táto strata môže byť vysoká alebo nízka a závisí hlavne od množstva a spôsobu prívodu vzduchu v danej vložke, ktoré je potrebné na dokonalé spálenie dreva.(Na dokonalé spálenie dreva je nutné dodať dostatok vzduchu – na 1 kg dreva minimálne 4,5 m3 vzduchu.) Je dôležité si uvedomiť, že podiel splynovaných častí je u dreva veľmi vysoký - nad 70%, uvoľňované plyny sa zapaľujú a horia pri rôznych teplotách a drevo horí vysokým plameňom.

3. Strata nespálením tuhých častí -  táto strata je veľmi malá, po zhorení dreva ostáva veľmi málo popola – približne do 1% pôvodnej hmotnosti dreva.

Z hľadiska znižovania strát pri horení dreva v kozube stoja teda proti sebe dve protichodné  požiadavky:

 • Požiadavka znížiť množstvo horúcich spalín unikajúcich do komína – tá sa dá dosiahnuť  znižovaním prívodu vzduchu na horenie.
 • Týmto úkonom sa síce zníži komínová strata (1), ale nedostatkom vzduchu potrebného na dokonalé  spálenie narastá strata v dôsledku úniku nespálených plynov (2).
 • Požiadavka na dokonalé spálenie dreva – dá sa dosiahnuť hlavne prívodom dostatočného množstva vzduchu na horenie, jeho kvalitným premiešaním s plynmi uvoľňovanými z dreva a zabezpečením vysokej teploty v spaľovacej komore.

Týmto spôsobom dochádza k dokonalému spáleniu plynov, ale pritom vznikajú a von komínom odchádzajú spaliny vysokej teploty a narastá komínová strata. 

Pri výbere a rozhodovaní  pre spôsob kozubového vykurovania sa preto použitie klasických kozubových vložiek spolu s nadstavbou teplovodného nerezového výmenníka ukazuje ako ideálna voľba. Takéto riešenie účinne zabraňuje tepelným stratám a eliminuje väčšinu nedostatkov pri doteraz používaných bežných spôsoboch vykurovania obytných priestorov kozubom.

Kedy použiť výmenník ?

 • Ak chceme alternatívny nezávislý zdroj vykurovania
 • Ak chceme zvýšiť účinnosť vykurovania v kozube
 • Ak chceme kozubom zohrievať teplú úžitkovú vodu
 • Ak chceme zväčšiť tepelný komfort v domácnosti
 • Ak chceme ešte viac ušetriť na vykurovaní

Aký výmenník ?

Aby výmenník zvládol všetky očakávania, musí spĺňať niekoľko podmienok. Tými najdôležitejšími sú schopnosť redukovať dechtovanie vo výmenníku na najnižšiu možnú mieru, pri čo najvyššej miere účinnosti prenosu tepla do vody. Zároveň jeho konštrukčné riešenie musí byť také, aby neschladzovalo spaliny odchádzajúce do komína natoľko, že dôjde aj k dechtovaniu komína.vymennik-mijoriJednoduché výmenníky pracujúce na princípe ohrevu priamo cez stenu, to znamená že na jednej strane steny výmenníka je studená voda a na druhej strane horúci plameň, tieto dve základné funkcie v žiadnom prípade nedokážu splniť, resp. plnia to v tom obmedzenom rozsahu a za cenu ďalších dodatočných opatrení. To je aj hlavná príčina, prečo doteraz prevláda v širokej (často aj odbornej) verejnosti názor, že výmenníky na dymovode nefungujú a neodporúčajú ich používať.

Tepelné výmenníky Mijori

Svojim riešením sa radia na špičku medzi teplovodnými kozubovými výmenníkmi nielen u nás, ale aj vo svete. Vyznačujú sa vysokou účinnosťou získavania a prenášania tepla vyprodukovaného pri horení dreva v  kozube. Ich vývoj spojený s postupným vylepšovaním viacerých parametrov bol overený v praxi, v reálnych podmienkach vykurovania počas niekoľkých vykurovacích sezón. Ich konštrukčné riešenie je chránené Úradom priemyselného vlastníctva Slovenskej republiky a ich špičkové parametre boli preverené v Technickom skúšobnom ústave v Piešťanoch.

Inštalovaním výmenníka na kozubovú vložku:

 • nedochádza k ochladzovaniu stien spaľovacej komory, jej vysoká teplota preto prispieva  k dokonalému spaľovaniu dreva
 • veľká  teplo-výmenná plocha nad spaľovacou komorou podstatne redukuje komínové straty
 • nerezový  materiál zabezpečuje dlhú životnosť a za stanovených podmienok možnosť prevádzkovania aj bez vody
 • nie je potrebné dodržiavať teplotu vratnej vody 65°C termostatickým trojcestným ventilom, vyšší teplotný spád (30-40/60-70) zvyšuje účinnosť vykurovania
 • možnosťou zníženia sálavej zložky tepla z kozuba nedochádza k prekurovaniu miestnosti

Ďalšie výhody výmenníkov Mijori

 • možnosť pripojiť ich na takmer ľubovoľnú kozubovú vložku s dostatočným výkonom, pričom využitím odpadového tepla z dymových splodín sa podstatne zvyšuje účinnosť kozubovej vložky (o 10 až 30 % - v závislosti od typu vložky), čo znamená, že pri zachovaní tej istej tepelnej pohody v domácnosti sa spotrebuje menej palivového dreva
 • zapojením tohto výmenníka sa získa možnosť zohrievať  teplú úžitkovú vodu aj bežnou kozubovou vložkou
 • v spojení s adekvátnou kozubovou vložkou je možné ich používať ako hlavný zdroj tepla,  resp. ako 100%-ný záložný zdroj tepla. Preto ich použitie je vhodné aj v chatách, alebo v oblastiach, kde sú problematické iné zdroje vykurovania.
 • možnosť pripojiť ich na systém podlahového teplovodného vykurovania
 • rýchla návratnosť vložených financií (2 až 4 roky - v závislosti od spôsobu kúrenia a typu kozubovej vložky, veľkosti obytnej plochy a teplotných strát stavby)
 • možnosť v prípade akejkoľvek poruchy (dlhodobý výpadok el. prúdu, porucha obehového čerpadla atď.) prejsť na systém klasického vykurovania v kozube, jednoduchým vypustením vody z výmenníka za predpokladu dodržania stanovených pravidiel
MIJORI s. r. o.

Fax.: 051/ 79 41 267
Mobil:  0905 917 473, 0911 917 473
mijori@mijori.sk | www.mijori.sk

 

 

 

 

 

 

Autor: redakcia v spolupráci s Mijori s.r.o.
 Komentáre (0)

Tento článok ešte nikto nekomentoval...

Pridať komentár

 E-mail: *
 Meno: *
 Titulok:
 Text:
 
 Odpíšte kód: *