Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Rozumiem Viac info
Streda, 25. apríla 2018, meniny má Marek, zajtra Jaroslava.
Chcete dostávať informácie o novinkách a obchodných ponukách? Zaregistrujte svoj e-mail.
OK
Úvod / Dom a byt / Technika a zariadenia / Sušička bielizne

Sušička bielizne

susicka-bielizneRozkvitnutá jarná záhrada prežiarená slnkom, vyvesená čerstvo vypratá bielizeň... Takto si určite veľa ľudí predstavuje sušenie prádla. Menej romantická predstava je sušenie bielizne v malom panelákovom byte, či obrovská kopa čakajúca na vyžehlenie. Aj banálna vec ako je sušenie prádla, môže často znamenať problém. Domáca sušička bielizne je riešenie.

Akú sušičku si vybrať?

Konštrukčne poznáme dva druhy, ktoré sa od seba líšia spôsobom, akým odvádzajú vodu, ktorá sa uvoľní zo sušeného textilu. Odvetrávacia sušička vodu odvedie vo forme vzdušnej vlhkosti do okolitého priestoru, kondenzačná sušička odvádza vodu v kvapalnej podobe.
Skôr ako sa dostaneme k tomu, že sušička je elektrický spotrebič a výroba tepla premenou elektrickej energie je náročná na spotrebu, spomeňme niektoré vlastnosti, pre ktoré sa sušička naozaj vyplatí.
V prvom rade, keďže ide o domáci spotrebič rozmerov umývačky riadu či práčky, miestom ktoré v domácnosti zaberie, dokáže nahradiť priestor, ktorý potrebujeme pre rozvešanie prádla. Sušička sa dá jednoducho umiestniť ako samostatne stojaci spotrebič, alebo môže byť zabudovaná. Veľa druhov textílií po sušení v sušičke nie je potrebné po usušení žehliť. Okrem úspory času potrebného na rozvešanie a zvesenie prádla, nám tak šetrí aj čas na žehlenie. Sušičkou dokážeme v priemeru usušiť až 6 kilogramov bielizne v priebehu hodiny a pol. Keďže proces sušenia sa zastaví pri optimálnej vlhkosti, bielizeň zo sušičky je jemnejšia a mäkšia ako pri klasickom sušení a nie je nutné používať aviváž. Takto vysušená bielizeň je aj príjemnejšia na dotyk, čo ocenia ľudia s citlivou pokožkou, alergici zas ocenia to, že pri sušení v sušičke sa do štruktúry textilu nedostanú rôzne častice, ktorých je v jednom litri vzduchu až 100 miliónov. Naopak nečistoty ako je napríklad vypratá papierová vreckovka skončia v špeciálnom filtri.

Sušička je energeticky náročný spotrebič, pri jej výbere by sme mali venovať pozornosť aj výberu energetickej hospodárnosti. Pri sušičkách sa energetická trieda určuje na kilogram bielizne pre štandardný cyklus suchej bavlny, pri maximálnej náplni sušičky. Škála hodnotenia energetickej náročnosti predstavuje sedem tried, pričom trieda A prislúcha energeticky najhospodárnejším spotrebičom a trieda G najmenej hospodárnym spotrebičom.

Údajom, ktorý nám veľa napovie o vplyve používania sušičky bielizne na rodinný rozpočet je spotreba elektrickej energie. Uvádza sa v kWh ako spotreba pre jeden cyklus suchej bavlny pri teplote 60°C.
Napriek pomerne presným hodnotám ktoré uvádza výrobca, musíme mať na pamäti, že uvedené hodnoty sa môžu od skutočným líšiť, v závislosti na spôsobe používania spotrebiča. Správne používanie sušičky nám pomôže určité množstvo energie ušetriť. Do sušičky preto dávame dobre odstredenú bielizeň, ideálne je odstredenie v práčke pri 1600 otáčkach za minútu. Sušičku by sme mali pri každom použití naplniť do plna bielizňou, ktorá si je podobná materiálom, štruktúrou i rozmerom, čím sa zníži čas sušenia.

Výrobca môže uviesť aj orientačnú priemernú ročnú spotrebu pre štvorčlennú domácnosť – 150 kg "suchej bavlny“ + 280 kg "žehlenej suchej bavlny" + 150 kg "ľahko udržiavateľného textilu", tento údaj sa zvykne označovať aj ako energetický opis.

Pri každej sušičke je uvedená aj jej kapacita v kg, údaje o maximálnej hlučnosti, rozmery a podrobné informácie pre inštaláciu a používanie.


Autor: redakcia

 

Komentáre (0)

Tento článok ešte nikto nekomentoval...

Pridať komentár

 E-mail: *
 Meno: *
 Titulok:
 Text:
 
 Odpíšte kód: *