Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Rozumiem Viac info
Nedela, 23. apríla 2017, meniny má Vojtech, zajtra Juraj.
Chcete dostávať informácie o novinkách a obchodných ponukách? Zaregistrujte svoj e-mail.
OK
Úvod / Dom a byt / Kúpelňa / Drevená podlaha do kúpeľne

Drevená podlaha do kúpeľne

drevena-podlahaDrevo ako prírodný materiál, príjemný na dotyk i na pohľad, sa v nedávnej minulosti z našich kúpeľní nenapadne vytratil, lepšie povedané vytlačili ho nové moderné materiály a plasty. Sterilita a chlad interiéru kúpeľne dnes stojí v protiklade s pestrosťou a farebnosťou, nové technológie v povrchovej úprave dreva a nové odvážne dizajnérske koncepty otvárajú dvere pre veľkolepý návrat dreva do kúpeľne.

Podoba dreva v kúpeľni môže byť rôznorodá, drevené kúpeľňové doplnky, poličky a nábytok do kúpeľne, drevená podlaha či drevená vaňa alebo umývadlo. Keďže prostredie kúpeľne má v porovnaní s ostatným priestorom bytu svoje špecifiká spočívajúce vo zvýšenej vlhkosti, je jasné, že nie každé drevo sa do kúpeľne hodí. V prípade, že sa rozhodneme pre nákup drevených doplnkov a zariadenia, máme aspoň teoretickú istotu v tom, že výrobca zvolil vhodnú drevinu a prispôsobil spôsob opracovania a povrchovú úpravu pre použitie v priestore kúpeľne.

Jednou z vlastností dreva je jeho schopnosť absorbovať vlhkosť z okolitého prostredia. Práve vlhkosť obsiahnutá v dreve, respektíve kolísanie jej hodnôt spôsobuje zmenu objemu dreva, dôsledkom čoho je vytváranie škár v spojoch na nábytku či podlahe.
Dreviny z našich končín pre svoje hygroskopické vlastnosti nie sú príliš vhodné pre použitie v kúpeľni. Ak sa rozhodneme pre tuzemské drevo mali by sme siahnuť po drevinách ako je dub, breza, agát, javor, orech, smrek, borovica a červený smrek - smrekovec, ktorý vďaka vysokému obsahu živíc prirodzene odoláva vlhkosti. Z exotických drevín sa osvedčilo drevo z pralesov Južnej Ameriky, ktoré vo vlhkom prostredí vyrástlo. Pre vysokú hustotu drevnej hmoty a svoje estetické vlastnosti je obľúbený tík, makassar, ipe, iroko, massaranduba, doussie a merbau. Podlaha z exotických drevín je ale finančne náročnejšia a musíme počítať s cenou okolo 100,-€ za meter štvorcový bez pokládky.

Aby drevo v kúpeľni vydržalo čo najdlhšie a aby sme ho ochránili pred vplyvom kolísajúcej teploty a vlhkosti musíme ho povrchovo upraviť, a obmedziť tak prenikanie vlhkosti do dreva.

Lakovanie dreva
je jedným zo spôsobov ochrany dreva, pri lakovaní sa uzavrú póry čím sa zabráni prenikaniu vlhkosti. Používajú sa rôzne laky a lazúry, disperzné, nitrocelulózové či syntetické. Drevo po lakovaní je nenáročné na údržbu a získava vysoký lesk a odolnosť voči poškrabaniu. Ak sa časom lakovaný povrch používaním poškodí, je možné ho po odstránení prachu, mastnoty a nečistôt opäť prelakovať. Pri lakovanej podlahe je vhodné použiť rôzne protišmykové podložky a rohože do kúpeľne, aby sme zabránili úrazom na hladkej a mokrej podlahe.

Olejovanie dreva
Tradičným spôsobom ochrany dreva je olejovanie, olej preniká do hornej vrstvy dreva, čím zvýši jeho odolnosť voči vode a vlhkosti. Drevo upravené olejovaním je oproti lakovanému drevu náročnejšie na údržbu, jeho povrch je matný a olejovanie zvýrazní kresbu dreva.

Obľúbeným spôsobom vykurovania je podlahové kúrenie, pri použití drevenej podlahy musíme počítať so slabou tepelnou vodivosťou dreva, a tak by hrúbka dreveného materiálu nemala presiahnuť 15mm. Táto hrúbka a tepelná vodivosť závisí samozrejme aj od druhu použitej dreviny. Drevená podlaha by mala byť uložená priamo na poter, tak aby medzi jednotlivými vrstvami nevznikla vzduchová medzera pôsobiaca ako tepelný izolant. Na tento účel sa nehodia podlahy označené ako plávajúce, keďže jednotlivé časti sú spojené len medzi sebou a chýba vodivé spojenie s podkladom.

Korková podlaha
Vhodné je spomenúť aj korkovú podlahu, ktorá je svojimi vlastnosťami vhodnejšia do kúpeľne než drevo. Podlahový korok je hutnejší ako obkladový so špecifickou hmotnosťou 410-430 kg na meter štvorcový. Korkovú podlahu chránime lakovaním, pričom sa odporúčajú minimálne dve vrstvy pre vytvorenie monolitného povrchu a vyplnenie škár.

Aj keď je kúpeľňa miestom, kde je drevená podlaha vystavená pôsobeniu vlhka a teploty, vhodne upravené drevo vydrží v takomto prostredí dostatočne dlho a my sa môžeme tešiť z príjemného a vkusného materiálu.

Autor: redakcia

 

Komentáre (1)

doogee x7 pro youth
Hi Apolo! Fantastic Children’s Toys and Hobbies: UP to 71% OFF The fastest performance and best battery life in an iphone. Earn unlimited fr data by completeing partner offers. zuk z games magazine zuk z track 777 bluboo x kom lublin Add a new visual dimension to your communication marketing activities. Another intriguing device is the pl universal remote. Tags: review of coolpad dazen 1 alcatel lucent benefits 529 xiaomi redmi note 2 vs elephone p8000 umi z dual sim 4g radar vernee thor 4g antenna zuk z force bagger coolpad dazen 1 website cubot manito quad core krait bluboo x han bros cubot p kids vitamins aeku m5 2014 883 umi z dual sim 4g gauges oneplus x qi zhou truco bateria de blackberry 8520 se calienta o se descarga rapido solucion zuk z 583 snow cables zte grand s 02 05 htc desire 930 yates with nfc function synonyms huawei 3g router quick coolpad s6 lol udyr zte nubia 5s mini lte review cubot p logo yarn cubot p baby 6 week growth huawei ip address booter zuk z3 news www zte android wont connect to wifi Pionr provides high quality computer accessories. Communications faing within the ambit of the lawyer-client privilege, which were intercepted (for example because the suspect in a case caed a lawyer) had to be scrned by a prosecutor.
Pridal: http://androidtab.info/09.04.2017 02:54|reagovať | ! |

Pridať komentár

 E-mail: *
 Meno: *
 Titulok:
 Text:
 
 Odpíšte kód: *