Táto webová stránka používa na účely poskytovania služieb súbory cookie. Používaním stránky vyjadrujete svoj súhlas s používaním súborov cookie. Rozumiem Viac info
Pondelok, 23. júla 2018, meniny má Olga, zajtra Vladimír.
Chcete dostávať informácie o novinkách a obchodných ponukách? Zaregistrujte svoj e-mail.
OK
Úvod / Dom a byt / Interiér / Ako správne osvetliť obývačku

Ako správne osvetliť obývačku

obyvacka-osvetlenieObývačka je tou časťou domu, kde trávime pomerne veľa času pri činnostiach líšiacich sa svojim nárokom na správne osvetlenie. Vzhľadom na to si plánovanie osvetlenia obývacej izby vyžaduje dostatočnú variabilitu.

Keď už máme ujasnené priestorové vzťahy a dispozičné riešenie izby, máme predstavu o nábytku, jeho farbe, tvaroch a rozmiestnení, je na čase uvažovať nad výberom a umiestnením vhodného druhu svietidiel a ich umiestnením. Tu nám dobre poslúži jednoduchý náčrt priestoru obývacej izby s rozmiestnením nábytku. Na tomto svetelnom návrhu označíme miesta, kde svetlo potrebujeme bezpodmienečne, ujasníme si, či nám bude stačiť lokálne svetlo, alebo veľké vyvážené svetlo.
V ďalšom kroku zvážime výber a použitie doplnkových svietidiel. Doplnkové svietidlá majú za úlohu navodiť atmosféru, zvýrazniť nábytok či prvky interiérového dizajnu. Efektné je nepriame osvetlenie z ríms a soklov. Ak máme inštalované dekoračné lišty či sokel, vhodným zdrojom osvetlenia je LED pás. Jeho nákupná cena je vyššia, no na druhej strane je vyvážená dlhou životnosťou, minimálnou spotrebou a jednoduchou inštaláciou.

Na čo myslieť pri plánovaní osvetlenia
V prvom rade na pohodu. Či už pohodou pri užívaní osvetlenia teraz máme na mysli vhodné rozmiestnenie svietidiel a ovládacích prvkov, dostatočnú variabilitu pri osvetlení priestoru, či už potrebujeme dostatočne jasné svetlo na prácu alebo tlmené na relax, nemali by sme mať problém zabezpečiť si ho v našej obývačke. Variabilitu osvetlenia zaistíme použitím viacerých svietidiel a inštaláciou tzv. stmievača.
Nemenej dôležitá je aj svetelná pohoda, ktorej základom je nepriame, rovnomerne rozptýlené svetlo, pri ktorom je v celom priestore dobre vidieť a oči sa nenamáhajú, ani nie sú oslňované.

Špecifiká obývačky
Úloha modernej obývačky je tak povediac multifunkčná. To znamená, že by mala poskytnúť dostatočné osvetlenie a pohodlie na prácu, relax, čítanie či sledovanie televízie. Je miestom, kde prijímame návštevy, v tomto priestore máme vystavené umelecké diela a často je obývačka spojená s jedálňou.
Prežitkom, na ktorý dnes môžeme pokojne zabudnúť, je umiestnenie jedného centrálneho svietidla, lustra. Podľa nášho svetelného náčrtu radšej zvolíme jedno či viac výkonnejších svietidiel s reguláciou osvetlenia a možnosťou samostatného rozsvecovania. Ostatné svietidlá by mali podčiarknuť celkové dizajnové riešenie interiéru, poskytnúť tlmené dekoračné svetlo a vyčariť pre nás neopakovateľné čaro domova. Efektné a obľúbené sú stojanové lampy, ich svetlo nasmerujeme na stenu alebo na strop čím vytvoríme príjemné mäkké odrazené svetlo. Pri sledovaní televízie sa odporúča umiestniť tlmené svetlo tak, aby rám televízora nebol v tme a zároveň aby sa lampa neodrážala na obrazovke.


Autor: redakcia

 

Komentáre (0)

Tento článok ešte nikto nekomentoval...

Pridať komentár

 E-mail: *
 Meno: *
 Titulok:
 Text:
 
 Odpíšte kód: *